Alan Derinliği Nedir? | Alan Derinliği Nasıl Ayarlanır?

Alan Derinliği Nedir?

SORU / CEVAP #04

Sinemada Alan Derinliği Nedir

Alan Derinliği Nedir?

Alan Derinliği nedir, kısaca açıklamak gerekirse üzerine netlik yaptığımız konu ya da kişinin önünde ve ardında yer alan, net olan bölgedir. Ayrıca Netlik Derinliği, Odak Derinliği ya da Net Alan Derinliği olarak da adlandırılır.

Lenslerle elde edilen görüntüler, yalnızca tek bir noktada nettir. Fakat, bulanıklık halkası denilen, bir alan içinde kalan konular da gerçekte net olmadıkları halde gözümüze netmiş gibi görünmektedir. Bu alana netlik derinliği denilmektedir.

Alan Derinliğini Etkileyen Faktörler Nelerdir?

  1. Lens:

   Çekimde kullanılan lensin odak uzunluğu alan derinliği etki eden faktörler arasındadır. Lensin odak uzunluğu ne kadar kısaysa, alan derinliği o kadar fazladır. Lensin odak uzunluğu ne kadar uzunsa, alan derinliği o kadar azdır.

Kiralık Fotoğraf Makinesi
Diyafram ile Alan Derinliği İlişkisi
 1. Diyafram:

  Diyaframın film sensörü etkileyen ışık düzeyini kontrol etmesinin yanında, bir diğer görevi de: alan derinliğini kontrol etmektir. Diyafram kısıldıkça (yani büyük diyafram rakamları seçildikçe) görüntüdeki alan derinliği artacaktır. Diyafram açıldıkça (yani küçük diyafram rakamları seçildikçe) alan derinliği azalacaktır.

 2. Konuya Olan Uzaklık:

  Kameranın konumu görüntünün büyümesine etki eder. Görüntülenen konu objektife ne kadar yakınsa, alan derinliği o kadar azdır.

Alan Derinliği nedir?

Alan Derinliği Nedir?
5 (100%) 6 votes

about the author:

filmekipmanları.com Türkiye’nin ilk butik film ve fotoğraf ekipmanları kiralama şirketidir. Açıldığı günden bugüne alışıla gelmişin dışında bir ekipman kiralama konsepti geliştirmiş ve güncel bir çeşitlilik sunmuştur. #filmekipmanlari

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.