Diyafram Nedir? | Diyafram Ne İşe Yarar? | Film Ekipmanları

Diyafram Nedir?

SORU / CEVAP #03

Diyafram Nedir Fotoğraf

Diyafram Nedir?

Diyafram nedir kısaca, açıklamak istersek fotoğraf makinesi veya kamera sensörünün ne kadar yoğunlukta ışık alması gerektiğini kontrol eden hemen hemen bütün objektiflerin üzerinde yer alan ve iris biçiminde tasarlanmış açılıp kapanarak çalışan bir sistemdir.

Kiralık Kamera
Değişik diyaframlarda açıklık.

Video veya fotoğraf çekerken kamera ya da fotoğraf makinesi içindeki sensörün yeterli ışık alması için belirli miktarda ışığa ihtiyacı vardır. Fotoğraf makinesi ya da kamera belirli düzeyden fazla ışık aldığında, objektiften içeri giren ışığı azaltmak (diyaframı kısmak), az ışık aldığı zaman da objektiften içeri giren ışığı artırmak (diyaframı açmak) gerekir.

Kamera Kiralama
Diyafram Açma ve Diyafram Kısma

Diyafram kısmak (Stopping Down): Sensöre giden ışığı diyafram vasıtası ile azaltmak; rakam olarak diyafram değerini büyütmektir.

Diyafram açmak (Stopping Up) : Sensöre giden ışığı diyafram vasıtası ile arttırmak; rakam olarak diyafram değerini küçültmektir.

f stop nedir?

Bir objektifin “f” sayısı (f stop) ya da diyafram değeri, ışık geçirme kapasitesini göstermektedir. Objektifin odak uzunluğu ile diyaframın çapı arasındaki orantı, diyafram değerlerini oluşturmaktadır. Diyafram değerleri kısaca “f stop” olarak ifade edilir. Bir objektifin diyafram değeri f1.0 ise, bu objektif teknik olarak kendisine gelen ışığın tamamını odak düzlemine aktardığı anlamına gelmektedir.

Diyafram, bir ışık ölçme birimidir. Işıkta bir diyaframlık bir artış var demek, bir misli fazla ışık var demektir. Bir diyaframlık azalış, ışığın yarıya indiğini belirtir.

f/stops
f/0.33f/0.95f/1.0f/1.1
f/1.2f/1.4f/1.6f/1.8
f/2.0f/2.2f/2.5f/2.8
f/3.2f/3.5f/4.0f/4.5
f/5.0f/5.6f/6.3f/7.1
f/8.0f/9.0f/10f/11
f/13f/14f/16f/18
f/20f/22f/25f/29
f/32f/36f/40f/45
f/51f/57f/64f/72
f/81f/91

Diyafram Değerleri Tablosu.

Diyafram nedir ve Ne İşe Yarar?

Diyafram Nedir?
5 (100%) 7 votes

about the author:

filmekipmanları.com Türkiye’nin ilk butik film ve fotoğraf ekipmanları kiralama şirketidir. Açıldığı günden bugüne alışıla gelmişin dışında bir ekipman kiralama konsepti geliştirmiş ve güncel bir çeşitlilik sunmuştur. #filmekipmanlari

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.