Örtücü Hızı Nedir? | Shutter Speed Nedir? | Film Ekipmanları

Örtücü Hızı Nedir?

SORU / CEVAP #05

Fotoğrafçılıkta Örtücü Nedir

Örtücü Hızı Nedir?

Örtücü Hızı nedir, kısaca açıklamak gerekirse bir görüntünün sensörde oluşabilmesi için bazı gereklilikler vardır: karanlık kutu, duyarlı bir yüzey ve ışık. Bunun yanı sıra objeden yansıyan ışınların belli bir süre sensör üzerinde kalması gerekmektedir. Işık alma süresi ne fazla ne de az olmalıdır. Bu sebepten dolayı, bu doğru zaman aralığını tam olarak ayarlayacak bir düzeneğe (açılıp kapanan yapıya) gerek duyulmaktadır. Bu yapıya “örtücü” denir. Örtücüye fotoğraf ve sinema literatüründe “estantane”, “perde hızı” veya “obtüratör” de denir. “Örtücü Hızı” kelimesinin yanı sıra terimin İngilizcesi “Shutter Speed” tamlaması da kullanılmaktadır.

Örtücü Hızı Nasıl Ayarlanır
Ağır çekimde örtücünün çalışma görüntüsü

Örtücü, konudan yansıyan ve lensten geçip fotoğraf makinesi içinde 45 derece açıyla duran ayna üzerine gelen ışınların, ne kadar süre sensör yüzeyinde kalacağını kontrol eden düzenektir. Sensörün görüntüyü tespit edebilmesi için objeden yansıyan ışınların kendi üzerinde yeterli sürede kalması gerekmektedir. Herhangi bir örtücü hızı ayarlanıp deklanşöre basıldığında, ayna ve arkasındaki örtücü sistemi, seçilen örtücü hızı süresince açık kalır ve sensörün konudan yansıyan ışınları yeteri kadar alarak pozlanmasını sağlar.

Örtücü Hızı ve Netlik İlişkisi
Örtücü Hızı ve Netlik İlişkisi

Örtücü hızları, DSLR fotoğraf makinelerinde ya da örtücü hızı kontrol edebilen dijital kompakt fotoğraf makinelerinde “TV” (Time Value: Zaman Değeri) ya da “S” (Shutter: Perde) modları ile kontrol edilmektedir. Fotoğraf makinesi bu moda alındığında, yan taraftaki kontrol tekerleği ile oynandığında LCD ekran üzerindeki örtücü hızı değişir. Herhangi bir hız seçilip deklanşöre yarım basıldığında fotoğraf makinesi size diyafram değerini verir.

Örtücü değerleri şu harf ve rakamlarla ifade edimektedir: T-B-1-2-4-8-15-30-60-125-250-500-1000-2000-4000-8000

Shutter Speed Nedir?

Örtücü Hızı Nedir?
4.5 (90%) 8 votes

about the author:

filmekipmanları.com Türkiye’nin ilk butik film ve fotoğraf ekipmanları kiralama şirketidir. Açıldığı günden bugüne alışıla gelmişin dışında bir ekipman kiralama konsepti geliştirmiş ve güncel bir çeşitlilik sunmuştur. #filmekipmanlari

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.