Currency
DJI Ronin Hakkında Bilmeniz Gereken 10 Özellik
By: filmekipmanlari 13/10/2014 0 Comment.

DJI Ronin Hakkında Bilmeniz Gereken 10 Özellik

DJI RONIN

DJI Ronin 3-Axis Brushless Gimbal Stabilizer Hakkında Bilmeniz Gereken 10 Özellik:

Multicopter ve Gimbal teknolojisinin en büyük geliştiricilerinden DJI’ın ürettiği üç eksen kamera stabilizasyon sistemi DJI RONIN hakkında bilmeniz gereken öne çıkan özellikleri bu yazıda.

kiralık ronin
 

1- Nedir Bu Ronin ?

Japonca bir kelime olan Ronin’in anlamı hakkında kısa bir araştırma yaptığımızda; 12-19. yüzyıl Japonya’sında efendisiz kalmış savaşçı (Samuray) aristokratlara verilen ünvan olduğunu görüyoruz. RO+NIN Japoncada “dalga+adam” anlamına geliyor. Muhtemelen Ronin’lerin oradan oraya başsız bir şekilde savrulmaları kastediliyor. Ronin’ler genellikle asi ve huzur bozucu kimseler olarak anılıyormuş. Belki de bu DJI’nın esin kaynağı oldu. Ve DJI, Ronin’le birçok markanın huzurunu bozacak gibi görünüyor!

Asıl konumuz DJI Ronin‘e dönecek olursak, DJI Ronin: Profesyonel görüntü çekimleri için tasarlanmış, yüksek hassasiyet ve kalitede üretilen gövde üzerinde yer alan, yüksek tork ve süper hızlı fırçasız motorlar ile sensörlerden aldığı bilgiyi eşsiz bir algoritma ile işleyip 3 ayrı eksende eşsiz bir stabilizasyon sağlayan bir kamera stabilizasyon sistemidir.

Taşıma kolaylığı sağlayan dizaynı, %0.02 derecelik hassasiyet oranı ile görüntü açılarının manipülasyonunda hassas kontrol olanağı tanıyor. DJI Ronin, dünya klasmanında video stabilizasyonu, prodüksiyon verilerine uygun hızda çıkış alabileceğiniz profesyonel bir sistemdir.

ronin kiralama

2- Taşıma Kapasitesi

DJI Ronin, 7,5 KG Taşıma kapasitesi ve geniş çalışma alanı ile Blackmagic 4K, Blackmagic 2.5K ve RED Epic gibi ağır kameraları çeşitli lens kombinasyonları ile hiç zorlanmadan taşıyabilir ve size kusursuz bir görüntü sağlar.

Ayrıca DJI Ronin’i tüm HDSLR modellerde kullanabilirsiniz. Örnek olarak: Canon EOS 5D Mark 3, Canon EOS 6D, Canon EOS Mark 2, Canon EOS 7D Mark 2 modellerini verebiliriz.

kiralık ronin istanbul

3- DJI Ronin Size Zaman Kazandırır!

Kameranız hazırsa DJI Ronin’in çekime hazırlanması yaklaşık yalnızca 10-15 dakika. Hardcase’inden çıkartıp kurulumun ardından kamerayı ağırlık merkezine alıyorsunuz. Otomatik Ayar teknolojisi (Auto Tune Stability) ile ayarlanıyor. DJI Ronin kurulumunda elinize hiçbir takım-araç gereç almıyorsunuz. Pratik denge mekanizması ile ağırlık merkezi ayarını hiç zorlanmadan kısa süre içersinde tamamlıyorsunuz. Tabii tüm bu ayarlar için deneyimli bir Gimbal Operatörüne ihtiyacınız oluyor.

ronin kiralık

4- Smoothtrack Control

SmoothTrack Contol (Yumuşak Takip Kontrol) sizin hareketlerinizi takip ederek; yumuşak şekilde pan ve tilt hareketi yapmanızı sağlayan control mekanizmasıdır. Kameranın çalışma açıları ve takip hızı bluetooth üzerinden istenildiği şekilde ayarlanabilmektedir. Bu kontrol modunda gimbal taşıyıcının hareketlerini takip eder. Dönüş hızı, gimbalın hızlanma oranı gibi ayarları mobil aplikasyonu üzerinden istediğiniz gibi ayarlayabilirsiniz.

5- Üç Farklı Çalışma Modu

kiralık ronin
A- Underslung Mode:

Gimbalın normal operasyon modudur. Gimbal yer hizasından göğüs hizasına kadar ki çekimlerde rahatlıkla taşınır ve kontrol edilir. Aynı zamanda jib multicopter veya cablecam e bağladığınız zaman kullanmanız gereken mod’dur.

kiralık ronin

​B- Upright Mode:

Bu modda gimbal ters çalışır. Gimbalı ters çevirip, kamerayı göz hizasına veya daha yüksek bir perspektifte kullanabilirsiniz. Kalabalık ortamlarda kalabalığın üzerinden görüntü almak için veya arabanın üzerine Ronin’ni bağladığınız zaman bu modu kullanmalısınız.

ronin kira
C- Briefcase Mode:

Dar çalışma alanlarında daha dar bir gimbala ihtiyacınız olduğu zaman örneğin kapı geçişlerinde veya dar bir yolda briefcase mode ile gimbalı çanta gibi taşıyıp dar geçişlerin zorlanmadan üstesinden gelebilirisiniz. DJI Ronin kuvvetli motorları sayesinde zor açılarda sorunsuzca çalışmaktadır fakat genede bütün bu modların düzgün çalışması için kameranın ağırlık merkezinin güzel ayarlanmış olması gerekmektir.

kiralık gimbal

6- ZENMUSE Teknolojisi ve Yüksek Performans

Brushless gimbal teknolojisinin öncülerinden olan DJI, Zenmuse teknolojisi ile havadan video ve fotoğraf çekimlerinde çok büyük bir başarı elde etmiştir . Geliştirilmiş 32 bit DSP işlemcisi ile sizlere ARM işlemciden daha hızlı ve kusursuz bir stabilizasyon sunan DJI Ronin, ZENMUSE teknolojisi ile donaltılmış olup ayrıca çoklu kontrol modları, dahili IMU ve geliştirilmiş direct drive fırçasız motorlarla oldukça gelişmiş bir teknoloji kullanıyor.

ronin kiralama istanbul

7- Dahili alıcı ve II. Operatör Kumandası

Dahili DJI alıcısı sizlere II. bir operatör ile uzaktan Ronin’i kontrol etme olanağı tanıyor. Gimbalı kontrol eden operatör Ronin’nin hareketlerine konsantre olmuşken II. Operatör uzaktan kadrajı ve kamera hareketlerine konsantre olabiliyor. İkinci operatör kumandası ile kontrol edilebilen Pan, Tilt, Roll eksenleri haricinde Smoothtrack hızı ve operasyon modları kumanda üzerindeki 2 ayrı toggle switch ile kontrol edilebilmekte.

II. Operatör modu aynı zamanda uçan platformlarla kullanılabilinir.Ayrıca farklı bir alıcı bağlamak isterseniz üzerinde D-Bus çıkışını kullanabilirsiniz. Futaba FASST İle uyumludur.

ronin kirala

8- Enerji Dağıtım Kutusu

DJI Ronin’nin en güzel özelliklerinden bir tanesi de kameranın hemen altında taşıdığı enerji dağıtım kutusu. Kameranın hemen altında yer alan kısımdaki soketler sayesinde gimbal üzerindeki gereksiz kablolamadan kurtuluyorsunuz ve kullandığınız aksesuarlar için (Kablosuz Video Verici veya Kablosuz Follow Focus) için ekstradan pil kullanmak zorunda kalmıyorsunuz. Kameranın altındaki kısımda iki tane tamamen regule edilmiş 12v P-Tap, bir adet 500mAH USB Soket ve HD Video verici DJI Lightbrige için özel bir giriş bulunuyor.

ronin kiralama

9- 15mm Standart Çift ROD

DJI Ronin’de kameranın altından gelen çift rod ile followfocus ve matte box gibi aksesuarlarınızı çeşitli boy lensler ile zorlanmadan kullanabileceksiniz. 3 parçadan oluşan ve birbirine eklenebilen Rod çubukları size farklı kamera ve lens ile aksesuarlarınızı zorlanmadan kullanma şansı tanıyor.
​​

kiralık gimbal

10- Kolay Değişim, Akıllı Pil

DJI’ın Ronin için özel olarak tasarladığı akıllı piller sizlere kolay pil değişimi ve dört saatin üzerinde çalışma olanağı sağlıyor (Bu süre kullanılan diğer aksesuarlara ve kulanım yoğunluğuna bağlı olarak değişebilir.) Pillerin üzerindeki led gösterge sayesinde pilin durumunu görebilir; orjinal şarj cihazı ile Li-Po pillerinizi güvenle şarj edebilirsiniz.
​​

kiralık ronin

BONUS – Ek Özellikler:

IOS Cihazlar İçin Asistan Yazılımı

Birçok özelliği içinde bulunduran Asistan yazılımı aplikasyonu, sizlere sistem kurulumunda kolaylık sağladığı gibi aynı zamanda bir çok paremetreyi değiştirmenize olanak sağlıyor. Ayrıca isterseniz bütün ayarları bilgisayar yazılımını kullanarak da yapabilirsiniz.

Otomatik Konfikrasyon (Autotune)

Gimbalın balans ayarlarını yaptıktan sonra sadece Auto Tune Stability butonuna basmanız yeterlidir. Ronin otomatik olarak gimbalın üzerindeki ağırlığa göre kendini ayarlayacaktır. Otomatik Konfigrasyon kontrol mekanizmasındaki diğer parametrelere de ince ayar yapmakta ve bütün bu ayar işlemlerini hızlı ve kolay şekilde tamamlamanızı sağlamaktadır. Tabii tüm bu işlemler belli bir deneyim gerektirmektedir.

SmoothTrack Ayarları

SmoothTrack özelliği operatörün hareketlerine göre kamera hareketlerini istediğiniz gibi yönlendirmenizi sağlar. Ronin operatörü gimbalı pan veya tilt yaptığı zaman, kamera hareketleri de gimbal ile aynı yönde pan ve tilt yapar. Bu pan ve tilt hareketlerinin hız ayarları IOS Asistan veya PC yazılımı ile ayarlanabilir. Örneğin Ronin operatörünün hızlıca pan veya tilt yapması lazım fakat gimbalın standart hızı yetersiz gelmekte. O zaman hızlanma ayarını arttırarak yumuşak hareketleri etkilemeden çekiminizi yapabilirsiniz.

Uzaktan Kumanda Ayarları

DJI Asistan yazılımı ile bütün uzaktan kumanda fonksiyonlarını isteğiniz doğrultusunda değiştirebilirsiniz. Kontol hızları, Joystick komutları veya Joystick çalışma aralıklarını yazılımı kullanarak ayarlayabilirsiniz.

Ronin Çalışma Değerleri

DJI Ronin ile ilgili bir takım değerleri Asistan yazılımı sayesinde görmeniz mümkün. Motorlarda kullanılan güç değerleri, pan, tilt ve roll eksenlerinin açı değerleri, elektroniklerin ısı değerleri ve pil durumu gibi kritik anlık dataları yazılımdaki stats kısmından takip etmeniz mümkün.

Firmware Güncellemesi

Bütün ürünler en son firmware güncellemesi ile gelmektedir. Fakat ileride yeni özellikler ve iyileştirmeler geldiği zaman güncellemeyi asistan yazılımını kullanarak yapabilirsiniz.

DJI Özel Koruyucu Taşıma Çantası

Çok sağlam üretilmiş, uzun ömürlü ve su geçirmez tekerlekli çantası taşırken size büyük kolaylık ve güven sağlamaktadır. Özel olarak kesilmiş sağlam iç köpük malzemesi Ronin parçalarının ve aksesuarlarının güvenle taşınmasını sağlamaktadır.

DJI Ronin 3-Axis Brushless Gimbal Stabilizer‘ı kiralamak veya satın almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

0533 548 7001
info@filmekipmanlari.com

Makale: Savaş Ertan (filmekipmanlari.com / Multikopter Pilotu – Gimbal Operatörü)
Editör : A. S. Hakan GÖK (filmekipmanlari.com / Kurucu-Ortak)

Tags: , , ,

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Go To Top
WeCreativez WhatsApp Support
Destek ekibimiz sorularınızı yanıtlamak için burada. Bize herşeyi sor!
👋 Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?