Currency
fotoğraf makinesi nasıl çalışır
By: filmekipmanlari 18/03/2017 0 Comment.

DSLR Fotoğraf Makineleri Nasıl Çalışır?

DSLR fotoğraf makineleri nasıl çalışır?

Dijital Fotoğraf Makineleri birçok aşamadan sonra dijital görüntüyü yani fotoğrafları oluştururlar. Bu aşamaları şöyle sıralayabiliriz:

Kiralık Fotoğraf Makinesi
Dijital Fotoğraf Makinelerinin Çalışma Aşamaları
  • (1)

Konudan yansıyan ışınlar lens ve diyaframdan geçerek lensin arkasında 45 derece açıyla duran aynaya gelir.

  • (2)

Buradan yansıyan ışınlar, üst tarafta bulunan penta prizma (beşli prizma) içerisindeki aynaya ve bu aynadan da yansıyarak vizöre ulaşır.

  • (3)

Bu aşamada fotoğrafçı kadrajını ayarlar. Ancak deklanşöre yarım basıldığında birçok dijital fotoğraf makinesi hem netliği yapar hem de pozlandırmayı ölçer. Deklanşöre tam basıldığında ise çekimi gerçekleştirir. Yani vizöre gelmekte olan ışınlar, seçilen örtücü hızı (shutter speed) süresince, bu kez sensör üzerinde kalır. Çekim sırasında, seçilen örtücü hızı süresince, ayna yukarıya kalktığı için, objenin son durumu vizörde kesinlikle görülmez. Yüksek örtücü hızlarında (1/250, 1/500, 1/1000, 1/2000, 1/4000 vb.) bu problem göz tarafından algılanmaz.

  • (4)

Daha sonrasında da sensör bu ışık bilgisini dijital olarak algılayarak çözünürlük değerine göre, belli bir ebatta ve RGB (RED-GREEN-BLUE) yani ana renkler olan Kırmızı, Yeşil ve Mavi’den oluşan bir görüntü oluşturur.

Bu fotoğraf görüntüsü, çekim öncesi belirlenmiş dijital fotoğraf formatlarından biri ile (JPEG, RAW, TIFF) yapılandırılır. Bu tip dijital fotoğraf makinelerinin bir diğer altı çizilmesi gereken özelliği ise kullanıcıya farklı çekim tekniklerini uygulama şansı veren daha önceden saptanmış çekim modlarına sahip olmasıdır.

Hemen hemen tüm dijital fotoğraf makinesi modellerinde örtücü öncelikli özelliği (TV-S), diyafram önceliği (AV-A), manuel (M) ve program (P) gibi seçenekler bulunmaktadır:

  • TV-S:

Örtücü önceliği seçildiğinde, dijital fotoğraf makinesinin LCD ekranında örtücü seçenekleri görülür. Fotoğraf makinesinden bir örtücü hızı seçilip deklanşöre yarım basıldığında makine pozometresi, seçilen örtücü hızına karşılık ortamdaki ışık değerine uygun bir diyafram değeri verir.

  • AV-A:

Diyafram önceliği seçilip deklanşöre yarım basıldığında ise, fotoğraf makinesi pozometresi bu kez kullanıcıya örtücü hızını verir.

DSLR fotoğraf makineleri için objektifler, kaliteli merceklerden üretilmişlerdir. Bu tip dijital fotoğraf makinelerine; 8mm Balıkgözü Objektif ile 2000mm Tele Objektif gibi çok kapsamlı bir seçenekte objektif takılabilmesi fotoğrafçılara oldukça geniş bir çalışma alanı sağlar.

Kiralık Fotoğraf Makinesi
DSLR Fotoğraf Makinesi Çalışma Diagramı
 1. Lens/Objektif
 2. Refleks Ayna
 3. Penta Prizma
 4. Vizör
 5. Örtücü
 6. Sensör
 7. Işık

Fotoğraf makinesi nasıl çalışır?

Tags: , , , , , , , , ,

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Go To Top
WeCreativez WhatsApp Support
Destek ekibimiz sorularınızı yanıtlamak için burada. Bize herşeyi sor!
👋 Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?