Currency
örtücü hızı nedir
By: filmekipmanlari 07/06/2017 0 Comment.

Örtücü Hızı Nedir?

Örtücü Hızı nedir, kısaca açıklamak gerekirse bir görüntünün sensörde oluşabilmesi için bazı gereklilikler vardır: karanlık kutu, duyarlı bir yüzey ve ışık. Bunun yanı sıra objeden yansıyan ışınların belli bir süre sensör üzerinde kalması gerekmektedir. Işık alma süresi ne fazla ne de az olmalıdır. Bu sebepten dolayı, bu doğru zaman aralığını tam olarak ayarlayacak bir düzeneğe (açılıp kapanan yapıya) gerek duyulmaktadır. Bu yapıya “örtücü” denir. Örtücüye fotoğraf ve sinema literatüründe “estantane”, “perde hızı” veya “obtüratör” de denir. “Örtücü Hızı” kelimesinin yanı sıra terimin İngilizcesi “Shutter Speed” tamlaması da kullanılmaktadır.

Örtücü Hızı Nasıl Ayarlanır
Ağır çekimde örtücünün çalışma görüntüsü

Örtücü, konudan yansıyan ve lensten geçip fotoğraf makinesi içinde 45 derece açıyla duran ayna üzerine gelen ışınların, ne kadar süre sensör yüzeyinde kalacağını kontrol eden düzenektir. Sensörün görüntüyü tespit edebilmesi için objeden yansıyan ışınların kendi üzerinde yeterli sürede kalması gerekmektedir. Herhangi bir örtücü hızı ayarlanıp deklanşöre basıldığında, ayna ve arkasındaki örtücü sistemi, seçilen örtücü hızı süresince açık kalır ve sensörün konudan yansıyan ışınları yeteri kadar alarak pozlanmasını sağlar.

Örtücü Hızı ve Netlik İlişkisi
Örtücü Hızı ve Netlik İlişkisi

Örtücü hızları, DSLR fotoğraf makinelerinde ya da örtücü hızı kontrol edebilen dijital kompakt fotoğraf makinelerinde “TV” (Time Value: Zaman Değeri) ya da “S” (Shutter: Perde) modları ile kontrol edilmektedir. Fotoğraf makinesi bu moda alındığında, yan taraftaki kontrol tekerleği ile oynandığında LCD ekran üzerindeki örtücü hızı değişir. Herhangi bir hız seçilip deklanşöre yarım basıldığında fotoğraf makinesi size diyafram değerini verir.

Örtücü değerleri şu harf ve rakamlarla ifade edimektedir: T-B-1-2-4-8-15-30-60-125-250-500-1000-2000-4000-8000

Shutter Speed Nedir?

Tags: , , , , , , ,

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Go To Top
WeCreativez WhatsApp Support
Destek ekibimiz sorularınızı yanıtlamak için burada. Bize herşeyi sor!
👋 Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?