Currency
Sigma Lens Kısaltmaları
By: filmekipmanlari 15/11/2021 0 Comment.

Sigma Lens Kısaltmaları ve Anlamları

Sigma Lens Kısaltmaları, 19 61 yılında Michihiro Yamaki’nin kurduğu Japon lens, fotoğraf makineleri ve optik ürünler üretmekte olan SIGMA şirketinin kullandığı kısaltmalardır.

EX: Sigma’nın ‘Excellence’ – Mükemmel olarak tabir ettiği sınıfa ait lensler için kullanılan kısaltmadır. Canon L serisinin olduğu gibi, Sigma’nın en üst optik ve gövde kalitesindeki objektifleridir. Gövdenin görünüşü ve üzerindeki EX logosu ile ayırt edilebilirler.

APO: Apokromatik lensin kısaltmasıdır. Bu lenslerde kromatik (renk) sapmalarını azaltmak için düşük dağılımlı (Special Low dispersion- SLD ve Extraordinary Low Dispersion – ELD) camlar kullanılır. Tele objektiflerde kullanılan bu özellik yardımıyla APO olmayan objektiflere gore düzeltilmiş renklerin yanında daha keskin ve yüksek kontrastlı görüntü sağlanır.

DG: Hem 35mm SLR hem de DSLR makinelerde kullanabilen, bunun yanında sensörden ışık yansımalarını önlemek için ekstra optik kaplamaya sahip olmasıyla DSLR’ler için optimize edilmiş objektiflerdir.

DC: Sadece küçük sensöre sahip DSLR’lerde kullanılabilen lenslerdir. Full-frame DSLR ve 35mm SLR’lerde kullanılamaz. DG lenslere göre daha ufak ve hafiftir.

OS: Optical Stabiliser – Optik Dengeleyici teriminin kısaltmasıdır. Canon’un IS ve Nikon’un VR sistemiyle benzer şekilde çalışır ancak Sigma çok sınırlı sayıda objektifinde bu özelliği sunmaktadır.

HSM: ‘Hypersonic Motor’ teriminin kısaltmasıdır. Canon’un USM, Nikon AF-S, Konica Minolta SSM sistemlerine benzer olarak daha hızlı ve sessiz fokus yapma imkanı sağlar.

IF: Internal Focus – Dahili fokus anlamına geşen IF, objektifin fokus yaparken ortadaki optik elemanlarının hareket etmsi, yani fokus sırasında objektifin boyunun değişmemesi anlamına gelir. Objektif boyu değişmediğinden bu lensler çekim sırasında daha stabildir.

RF: Rear Focus – Art fokus, IF sistemine benzerdir ancak bu sistemde en arkadaki optik elemanlar yer değiştirerek fokus sağlanır. Ultra geniş açılı objektiflerde kullanılır.

Sigma Lens Kısaltmaları ve Anlamları

DF: Dual Focus – Çift Fokus sisteminde, makine AF modunda iken objektifin fokus halkasının döndürülmesine olanak sağlanır. Böylece makine modunu değiştirmeden manuel fokus yoluyla daha hassas netleme yapılabilir.

Conv: Bu ibareyi taşıyan Sigma lensler Sigma APO Telekonvertörleriyle uyumludur, ve konvertör ile kullanıldıklarında da AF özelliğini korurlar.

ASP: Aspherical – Asferik objektifler tasarım avantajları sayesinde normal lenslerden daha ufak boyutlu ve hafiftirler.

APO (Apochromatik ): APO lens, yüksek kaliteli görüntüler elde etmek için, özel düşük dağılımlı “Special Low Dispersion” (SLD) cam kullanılarak yapılmış ve renk sapmalarını en aza indirmek için tasarlanmıştır. Özellikle zoom lenslerde bu özellik kullanılmakta olup diğer lenslere göre daha keskin ve kontrastlı görüntü sağlanmaktadır.

ASP (Aspherical): Bu teknoloji sayesinde lensin orta kısmından gelen ışık ile kenarlarından gelen ışık aynı yerde odaklanabilmektedir, böylece daha keskin bir odaklama elde edilmiş olur. Bu lenslerin diğer bir özelliği de yapısı itibariyle mercek içi oluşan yansımaları engeller. Böylece fotoğraflarda ışık dağılımları daha gerçekçi olur. Bu optiğin kullanıldığı lensler daha küçük ve hafif dizayn edilebilmektedir.

OS (Optical Stabiliser): “Optik Dengeleyici” teriminin kısaltmasıdır. Sigma‘nın bu özelliği Nikon’un “Vibration Reduction” VR sistemine eşdeğer bir özelliktir.

HSM (Hypersonic Motor): Bu özelliğe sahip lensler daha hızlı ve özellikle çok sessiz otomatik odaklanma yapmaktadırlar. Sigma HSM , Nikon‘un AF-S özelliğine benzer bir özelliktir.

RF (Rear Focus): Lensin içindeki en arkadaki optik elemanların hareket ederek netlemenin gerçekleştirildiği lenslerdir.

Sigma Lens Kısaltmaları ve Açıklamaları

IF (Inner Focus): Fokus yaparken dış boyutları değişmeyen objektiflerdir. Sigma‘nın bu özelliği Nikon‘un IF özelliğine karşılık gelir.

CONV (APO Teleconverter EX): Bu özellikteki lensler Sigma APO Telekonvertörleriyle uyumlu bir şekilde çalışırak ve otomatik netlemeyi gerçekleştirirler.

EX (EX Lens): Kullanılan malzeme ve optik kalite bakımından en üst sınıfına ait objektifler için Sigma‘nın Excellent (mükemmel) diye tabir ettiği lenslerdir.

DG (DG for Digital): Bu özellikteki Sigma lensler hem FX hem de DX formatlı makinelerde kullanabilmektedir. Bu lenslerde kullanılan kaplama sayesinde lens ile görüntü algılayıcı arasındaki mesafeden kaynaklı yansımalar minimize edilmiş ve aynı zamanda yüksek kontrast ve geniş ton alanı sağlanmıştır. Ayrıca kenarlarda oluşan kararmalar daha asgariye indirgenmiştir.

DC (DC for Digital): Bu lenslerin DX formatlı makinelerde kullanılması için özel olarak üretilmiştir. Bu kısaltmayı taşıyan Sigma lensin, FX gövdeli bir makinede kullanılması durumunda köşelerde kararmalar oluşacaktır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Go To Top