Currency
Canon Lens Kısaltmaları
By: filmekipmanlari 16/11/2021 0 Comment.

Canon Lens Kısaltmaları ve Anlamları

Canon Lens Kısaltmaları, EF: Canon’un 1987 yılında üretmeye başladığı EOS fotoğraf makineleri sisteminin objektif mount (bağlantı) sistemidir. Electronic Focus teriminin kısaltmasıdır.
Bu seri lensler Full Frame sensöre yeterli görüntüyü düşürebilecek şekilde tasarlanmışlardır ve bu sayede hem Full Frame, hem APS-H, hem de APS – C algılayıcılı gövdelerde sorunsuzca kullanılabilmektedirler.

EF-S: Canon’un 2003 yılında EOS 300D ile birlikte tanıttığı bu mount sistemi, 1.6x crop çarpanlı APS-C sensör boyutlarına sahip giriş ve orta seviye DSLR’lerde (EOS 400D, 20D, 30D…) kullanılmaktadır. ‘S’ harfi short back focus (kısa arka fokus) kısaltmasıdır. Lensin en arkadaki optik elementin sensör yüzeyine EF lenslere göre daha yakın olduğu anlamına gelir. EF lensler EF-S mount sistemine sahip makinelerde kullanılabilirken, EF-S lensler sadece bu bağlantı sistemine sahip makinelerde kullanılabilir. Bu seri lensler ise sadece APS-C sensöre yeterli görüntüyü düşürebilecek şekilde tasarlanmışlardır bu sayede daha kısa, daha ince ve daha hafif olurlar. Full Frame ve APS-H algılayıcılı gövdelerde kullanılamazlar.

EF-M – ilk EOS M aynasız makine ile piyasaya sürüldü. Objektifler bir APS-C boyutlu sensörü kapatabiliyor. APS-C sensörleri için de tasarlanmış olan EF-S lenslerine kıyasla lensler çok küçük. EF ve EF-S objektifleri AF ve bütün otomatik işlevleri yerine getiren resmi bir Canon adaptörü kullanarak bir EF-M askı aparatında kullanılabilir

IS: Image Stabilization (Görüntü Stabilizasyonu) teriminin kısaltmasıdır. Canon bu özelliği orta ve profesyonel sınıftaki objektiflerinde sunmaktadır. Konica Minolta’da kullanılan AS (AntiShake) ve Sony’nin yeniden adlandırdığı SSS (Super Steady Shot) sisteminde sabitleme sensörün hareket ettirilmesiyle sağlanırken, farklı olarak IS sisteminde objektif içindeki bir optik elemanın hareket ettirilmesiyle sağlanır.

STM – Step Motor anlamına gelir ve bir video kaydı sırasında (işitsel) gürültüyü ortadan kaldırmak için tasarlanmıştır yeni bir iris mekanizması ile birlikte, odak motor yeni bir tasarıma sahip Canon lensler yeni bir dizi uygulanır. Video kaydetmek için kullanılan mercekler için daha sessiz ve pürüzsüz bir odak oluşturmak için tanıtıldı. STM lensleri odaklama tekniğiyle odaklama halkasının bir motoru kontrol etmesi ve dahili lens elemanlarını hareket ettirmesi anlamına gelir. Bahsedilen yarar, daha sessiz bir mercek, ancak elle odaklanmak için hoş dokundurucu odaklanma hissini kaybediyorsunuz. Canon, STM motorlarını kullanmak için EF-S lenslerini yavaş yavaş yükseltiyor ve tüm EF-M lensleri de STM motorları kullanıyor.

DC
Kısaltma DC (Direct Connect) doğrudan Bağlantının kısaltmasıdır. Canon’un eski veya daha bütçeye uygun lenslerinden bazıları dişli bir DC motor kullanıyor. USM veya Micro USM lenslerin aksine, DC motorlu objektifler Canon’un tam çalışma elle odaklama özelliğini sunmaz. DC motorlar, USM’ye göre odaklanmak için çok daha yavaş ve aynı zamanda çok daha gürültülüdür.

DO – Canon’un Diffractive Optics lensleri (DO), L serisi lensler ile aynı titiz standartlara göre oluşturulmuştur, ancak bunlar, kırmızı bir lens yerine gövde etrafında yeşil bir halkayla gösterilmektedir. Difraktik optik teknoloji, normalde kırılma kullanan diğer merceklerden gelen normal cam unsurlardan daha fazla ışığı büken optik elemanlar kullanarak, bir mercek içinde daha az sayıda cam elementi kullanımına izin verir. Sonuç, daha tipik bir optik tasarımla yapılan eşdeğerden çok daha küçük ve daha hafif bir objektiftir. Canon henüz çok geniş bir DO objektifi serisine sahip değil, en popüler olanı 2014 yılının sonlarında bir MKII güncellemesi alan 400 mm DO oldu

PL – Canon, Cinema EOS kamera hattının ve Canon C300 modelinin 2012’ye girmesiyle birlikte profesyonel film yapım pazarı üzerinde bir adım attı ve sinema endüstrisi standart PL montaj makinesini bazı kameralarına ekledi. PL montajı yalnızca daha üst düzey Cinema EOS kameralarında bulunur ve bu kameralar tercih edilirse bir EF montajı seçeneği de vardır. Canon, Cinema EOS fotoğraf makinesi serisinin tanıtımının yanı sıra PL montajı veya EF montajı ile donatılabilen bir lens serisi de piyasaya sundu. PL montajı, 30 lb ağırlığındaki sinema lensleriyle çalışacak şekilde tasarlandığından, tipik DSLR lens takılmalarından daha güçlü çok sağlam bir tasarımdır! Bu merceklerin çok daha pahalı olduğunu unutmayın

USM: Auto Focus için kullanılan Ultra Sonic Motor kısaltmasıdır. Piezoelektrik elemanların kullanıldığı USM, oldukça hızlı ve sessiz fokus yapmaya imkan tanır. Micro-USM ve Ring-USM olmak üzere 2 çeşidi vardır. Micro-USM (MM-Micromotor) daha ucuz ve yavaşken, ring-USM daha hızlıdır ve aynı zamanda makine AF modundayken tam zamanlı manuel fokusa (FTM-Full time manual) imkan tanır.

MICRO USM
Micro USM, basitçe, düşük uçlu mercekler ve kit zoomlu merceklere dahil edilmek üzere USM tasarımının daha ucuz bir versiyonudur. USM’den daha yavaş daha gürültülüdür ve manuel odak geçersiz kılmaya izin vermez (50mm f / 1.4 hariç). USM’ye göre daha düşük motorlu bir motor olmasına rağmen, daha yavaş ve daha gürültülü olan önceki motor türlerine göre hala önemli bir gelişmedir

AFD: Arc-From Drive teriminin kısaltması olan AFD USM’den önceki AF mekanizmasını temsil eder. USM’ye göre yavaş ve gürültülüdür.

L: Canon’un en üst kalite sınıfındaki profesyonel objektiflerini temsil eder. ‘L’ Luxury’’nin kısaltmasıdır. Üzerlerindeki kırmızı ince çizgi sayesinde ayırt edilebilirler. L serisi objektiflerin hemen hepsi beyaz renktedir, metal gövdeli ve suya karşı korumaları sayesinde oldukça sağlam yapılıdır. L serisi lenslerde en az 1 florit ve 1 asferik veya çok düşük dağılımlı (ultra-low dispersion-ULD) optik eleman bulunmaktadır.

TS-E: Eğme kaydırmalı mercekler, odaklama düzleminin kamera sensörüne göre açısını değiştirmenize izin veren manuel odaklı merceklerdir. Normalde odaklama düzlemi sensöre paraleldir ancak bir TS-E lensin eğim kontrolleri, paralel ve dikey arasında herhangi bir yere konumlandırmanıza izin verir. Vites değiştirme mekanizması, binalar veya ağaçlar gibi uzun nesnelerde yukarıya bakmanın temel taş efektini düzeltmek için kullanılır. Mimari fotoğrafçılar vardiya işlevleri için onları seviyorlar ve peyzaj fotoğrafçıları onları normal bir mercekten beklediğinizden daha geniş bir diyafram ile ufuk çizgisine kadar mükemmel odaklanmalarını sağlayacak eğilme fonksiyonu için seviyorlar. Ayrıca, yakın mesafelerde çekim yaparken bile, ürün fotoğrafçıları tarafından, ön uçtan arkaya doğru ürünlere keskin odaklanma yapmak için sıklıkla kullanılırlar.
Tilt-shift lensleri tanımlayan kısaltmadır. Oldukça yüksek fiyatlı özel amaçlı objektiflerdir. Perspektif ve alan derinliği kontrolü için kullanılmaktadır. Canon a özgü olan hem tilt, hem de shift özelliğinin ikisine birden sahip lens ailesindir. Tüm Canon DSLR modelleri ile uyumludurlar.

CN-E (SINEMA EOS)
Canon C300 ürününün tanıtımıyla Canon markasını profesyonel sinematografya dünyasına taşıdı. Sinema spesifik lensleri bir dizi kamera yanında hızla tanıtıldı ve bu çizgi 2012’den beri istikrarlı bir şekilde büyümüştü. Sinema spesifik lensleri CN-E tanımını taşıyor ve hepsi de L lensler olarak işaretlendiğinden farklı bir siyah ve kırmızı tasarıma sahipler. CN-E objektifleri, DSLR fotoğrafçılık objektiflerine kıyasla son derece pahalıdır. CN-E objektifleri sadece manuel odaklama ve manuel diyafram kontrol halkasına da sahiptir. Aşırı dayanıklılık için üretilmişlerdir ve inanılmaz standartlara sahiptirler.

CINE-SERVO (SINEMA EOS)
CINE-SERVO objektifleri, (çıkarılabilir) el zum denetleyicilerini içeren canon CN-E lenslerdir. Birincisi 17-120 T2.95 ($ 30K) idi ve onu, 75-1500mm’lik bir objektif oluşturmak için dahili bir 1.5x uzatma bile içeren optik olarak inanılmaz 50-1000mm lens izledi!
CINE-SERVO objektifleri EF montajı veya PL montajı ile mevcuttur.

COMPACT-SERVO (SINEMA EOS)
COMPACT-SERVO adıyla ilk lens Nisan 2016’da piyasaya sürüldü. CN-E 18-80mm T4.4’dü, ancak Canon’un yöneticileri bu çizginin altını çizdiğinde bu bu yeni serinin başlangıcı oldu ve eminim yeterince eşleşen kompakt CN-E 70-200 lansmanı ardından geldi . Bu mercek aralığı still fotoğrafçılığımın için tasarlanmış standart EOS lensler ve düzenli sinema özgü CN-E zoom lensler arasındaki muazzam fiyatlandırma boşluğu doldurmak için tasarlanmıştır başlamak20.000 doların civarında. Bu daha kompakt objektifler, Canon L-Serisi fotoğraf merceklerinde görmek istediğimiz aynı yapı kalitesini kullanıyor ve uzun odaklı atış ve manuel açıklık halkası gibi umduğunuz tüm sinema spesifik tasarım öğelerine sahipler . Bu lensler, daha pahalı, daha büyük düzenli CN-E lenslerin aksine, tek operatör kullanımı için onları mükemmel hale getirmek için görüntü sabitleme ve otomatik netleme özelliklerine de sahiptir. COMPACT-SERVO objektifleri isteğe bağlı ZSG-C10 zum kumandasıyla uyumludur, aynı zamanda objektif tabanına kalıcı olarak sabitlenmiş bir zoom kızağı da sunuyor. COMPACT-SERVO lensleri yalnızca EF montajı ile kullanılabilir ve diğer CN-E lenslerin çoğunda olduğu gibi PL montajı bulunmamaktadır çünkü EF montajı üzerindeki elektronik kontaklar otomatik netleme ve görüntü sabitleme işlevleri için gereklidir.

COMPACT MACRO
Şu an sadece bir adet Compact Macro lens, 50mm f / 2.5 var. Adından da anlaşılabileceği gibi, bu lens Canon’un serisinde diğer makro lenslerden çok daha küçük ancak çok kısa bir MFD’ye (minimum odak mesafesi) sahipken yakın çekime izin verirken büyütme 0.5’dir; gerçek ‘makro. Bununla birlikte , bu mercek için 1: 1 büyütmeyle uzatan bir adaptör var.

KAS S
KAS S işaretlemeyi taşıyan lensler, pürüzsüz zoom, iris ve odak kontrolü için bir servo kontrol cihazına sahip olan CN-E sinema lensleridir.

MP-E
Macro Photo Electronic kelimelerine karşılık gelir. Bu lensler makro fotoğrafçılık için özel olarak üretilmiştir ve AF özellikleri yoktur. Bu seride sadece bir lens bulunmaktadırlar. 5x lik büyütme sunan özel bir lenstir. Tüm Canon DSLR modelleri ile uyumludur. Şu anda Canon serisinde 65 mm f / 2.8 olan tek bir MP-E objektifi var. Bu lens, “süper makro” fotoğraflar için inanılmaz bir büyütme sağlaması açısından oldukça benzersizdir. Normal olarak lens 1: 1 oranına ulaştığında makro bir mercek olarak kabul edilir, ancak MP-E bunu 1x’den 5x’e kadar alır. Bir sinek veya bir iğnenin başını fotoğraflamanız gerekirse, istediğiniz mercek budur. Objektif aynı zamanda bir odak halkası içermemesi bakımından eşsizdir. Tek kontrol, büyütmeyi ayarlamanıza izin veren bir seçenektir ve oradan, objektifi fiziksel olarak hareket ettirerek odaklamayı değiştirmeniz gerekir. Bu yüksek büyütmeyle, istenen sonuçları elde etmek için bir odak yığma tekniğinin neredeyse her zaman gerekli olduğu noktaya kadar, bu lensle alan derinliği inanılmaz derecede sığ olacaktır. Makro odaklama rayıyla da kullanılması önerilir.

I, II, III
Lensin bir önceki versiyonunun üzerineden bazı güncellemeler yapıldığı anlamına gelmektedir. kısacası Birinci, İkinci veya Üçüncü versiyonudur.

SC & SSC
FD montajının yapıldığı günlerde Canon lenslerine Spectra Coating ve Super Spectra Coating getirildi. SC daha ucuz objektiflerle sınırlıydı ve SSC daha pahalı lensler içindir. Kaplama kontrastı artırmak ve yansımaları ve parlamayı azaltmak için optik lens öğelerine uygulanır. Günümüzde tüm Canon lensleri karmaşık çok katmanlı kaplamalarla kaplanmıştır, böylece SSC tanımlaması artık kullanılmamaktadır.

AFD
Arc Form Drive, Canon’un ilk otomatik odaklama motor teknolojisi idi ve artık mevcut serideki herhangi bir lensin parçası değil. Tahmin edebileceğiniz gibi, bu merceklerin odaklanması çok daha yavaş ve diğer merceklerden daha gürültülü. İlginç bir şekilde, AFD lensleri üzerinde manuel odağı geçersiz kılma yoktu. Manüel olarak odaklanmak isterseniz, AF / MF anahtarını devreden çıkarmanız gerekiyordu. Bugünün objektifleri, AF’yi geçersiz kılmamıza ve istediğimiz zaman odaklama halkasını kullanmamıza izin veriyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Go To Top
WeCreativez WhatsApp Support
Destek ekibimiz sorularınızı yanıtlamak için burada. Bize herşeyi sor!
👋 Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?