Currency
blackmagic pocket 4k
By: filmekipmanlari 25/05/2019 0 Comment.

Blackmagic Pocket 4K Sinema Kamera Hakkında Bilmeniz Gereken 10 Özellik

Blackmagic Pocket 4K Sinema Kamera Hakkında Bilmeniz Gereken 10 Özellik:

Blackmagic Desing’ın 2018 yılına damgasını vuran yeni nesil film kamerası Blackmagic Pocket 4K Sinema Kamera hakkında bilmeniz gereken öne çıkan özellikleri bu yazıda.

1- Modern Tasarım

Blackmagic Pocket 4K’nın portatif-tasarım özelliklerinden ödün vermeden operatöre hareket olanağı sağlar. Kompakt gövdesi, karbon fiber polikarbon malzemeden üretilmiştir. Sağlam ve hafif yapısıyla kamerayı her yere taşıyabilirsiniz. En önemli fonksiyonlara hızlı erişim sunan parlak 5 inç monitör, birden fazla dahili mikrofon, dahili kaydediciler ve harici butonlarla kadranlar içerir. Bu sayede hızla kadrajlamayı ve odağı kontrol edebilir, ses yakalayabilir ve yanınızda ekstra monitör, mikrofon, kaydedici ve kablo taşımanıza gerek kalmadan dosyalarınızı kaydedebilirsiniz. Ayrıca çok sayıda montaj noktası, phantom power içeren bir XLR giriş, bluetooth kontrol ve daha nicesini sunar. Blackmagic Pocket 4K ile esnek ve genişletilebilir nitelikte, tüm özellikleri sunan portatif bir dijital film kamerasıdır.

2- Büyük Dokunmatik Monitör

Blackmagic Pocket 4K’nın arkasında parlak, büyük 5 inç bir monitör bulunmaktadır. Bu ekran ile, yanınızda fazladan monitör veya vizör taşımak zorunda kalmadan görüntülerinizi kadrajlamanız ve doğru odaklamanız kolaylaşır. Parametre, durum, histogram, odak ve peaking göstergelerinin kaydedilmesine yarayan monitör üstü katmanlarla görüntü oynatma kontrolleri dahil olmak üzere; URSA Mini kameralarında bulunan aynı menüleri ve arayüzü içerir. Bunlara ek olarak, çekimi istediğiniz renk ve görünümlerle seyredebilmeniz için, 3D LUT’lar uygulayabilirsiniz. 3D LUT’u sadece izlemek için kullanmakla kalmayıp, onu kaydedilmiş çekimlere bake-in dahi yapabilirsiniz. Hatta ekranın yakınında mevcut olan bir hoparlör sayesinde, sette çekimlerinizi hızlıca ve kolayca oynatabilir ve gözden geçirebilirsiniz.

3- Görüntü Kaydı

Söz konusu kayıt olunca, Blackmagic Pocket 4K; üç farklı medya türü arasından seçim esnekliği sunar. Görüntüler; standart SD kartı, daha hızlı olan UHS-II kartları veya CFast 2.0 kartlarına kaydedilebilir. Yaygın, uygun maliyetli SD kartları kullanılarak yüksek tanımlı video kaydedilebilir. Daha yüksek performanslı UHS-II kartları, saniyede 60 kareye kadar hızda ProRes’de ve saniyede 30 kareye kadar hızda RAW’da, Ultra HD kaydetmek için kullanılabilir. CFast kartları, desteklenen tüm kare hızlarında 12-bit RAW kaydedebilir. Daha uzun kayıt süreleri için, dahili USB-C Expansion Port’u kullanarak doğrudan harici bir SSD ve flash diske kaydedebilirsiniz. Dosyalar, tüm profesyonel post prodüksiyon yazılımlarıyla çalışır.

4- Genişletme Portu

Blackmagic Pocket 4K, yenilikçi teknolojili yüksek hız USB-C Expansion Port’u (genişletme portu) içerir. USB-C hızlı ve esnek olup, güç sağlama özelliğine de sahip olduğundan, tüm modern bilgisayar ve cihazlarda artık standart olmaya başlamıştır.

5- Portatif, Ekonomik ve Profesyonel

Blackmagic Pocket 4K, her yerde kullanılabilen portatif ve uygun fiyatlı bir tasarımda, ihtiyacınız olan profesyonel özelliklere sahiptir. Bağımsız film ve belgesel, defileler, seyahat blog’ları, web videoları, düğün, kurumsal video, spor çekimleri ve daha fazlası için mükemmeldir. Harika görüntü kalitesi, gelişmiş Blackmagic Design renk bilimi ve RAW kayıt özellikleri, onlarca bin dolar daha pahalı olan profesonel dijital film kameralarıyla rekabet edebilecek nitelikte görüntüler çekmenizi sağlamaktadır. Bu sayede, Blackmagic Pocket 4K’daki çekimlerinizin üst düzey sinema filmleri ve televizyon dizi filmlerde kullanılan başka kameralarla pürüzsüzce geçişi için, gerekli olan görüntü kalitesini sunuyor.

6- 4K Dijital Film Sensörü

Blackmagic Pocket 4K, gerçek dijital film kalitesi için 4096×2160 çözünürlük ve harika 13 stop dinamik aralık özelliklerini sunan, tam boy 4/3 sensör içerir. 4/3 sensörü tam boy olduğundan, kırpma faktörünü azaltarak daha geniş bir görüş alanı sağlar. Ayrıca, düşük ışıkta üstün performans için 25.600 olan azami çift native ISO özelliine de sahiptir. Blackmagic Pocket 4K, 4K çözünürlükte saniyede 60 kareye kadar hızla ve windowed HD’de de saniyede 120 kareye kadar hızla kayıt yapabilir. Kamera, film, video ve genişletilmiş video modu ile dördüncü nesil Blackmagic Design renk bilimi sunar. Yeni genişletilmiş video modu film tarzı enlem ile birlikte videonun kolaylığını sağlamaktadır. Post prodüksiyonda çok fazla işlem yapmaya gerek kalmadan harika görümlü görüntüler elde ediyorsunuz.

7- Blackmagic OS (İşletim Sistemi)

Blackmagic Pocket 4K, URSA Mini Pro ile aynı Blackmagic OS işletim sistemini kullanır. Böylelikle, daha büyük kameralarda bulunan, dünyanın en gelişmiş kamera işletim sistemine ve aynı profesyonel özelliklerin birçoğuna sahip oluyorsunuz. Çekim yapmaya henüz yeni başlıyorsanız, şimdilik Pocket 4K’yı kullanmayı öğrenebilir ve hazır olduğunuzda bir URSA Mini Pro’ya geçebilirsiniz. Zaten bir URSA Mini Pro kullanıyorsanız öğrenmeniz gereken bir şey yok demektir. Modern bir dokunmatik ekrana sahip arayüzü sayesinde, basit tıklama ve kaydırma hareketleriyle ayarları değiştirebilir; metadata ilave edebilir ve kayıt durumunu kontrol edebilirsiniz. Blackmagic OS; hem kayıt hem de izleme için kullanılabilecek 3D LUT’lar, HDMI yoluyla HDR çıktı, metadata girişi, özel ön ayarlar, genişletilmiş video formatı, bluetooth uzaktan kontrol özelliği, ses girişinden harici timecode ve RAW kayıt dahil, daha nice gelişmiş kamera özelliklerinin kontrolünü sağlıyor.

8- Dahili 3D LUT’lar

Çekim yaparken yönetmenin ya da görüntü yönetmeninin belli bir “görünümü” yakalayabilmeleri için, çıktının rengini ayarlamaya yarayan 3D renk LUT’ları kullanılır. Arama tabloları (LUT), RAW çekim yapılırken ya da “film” dinamik aralık kullanılırken, son derece kullanışlıdır çünkü, ikisi de çekim esnasında genelde düz görünür. LUT’ları kullanarak, DaVinci Resolve gibi yazılımlarla post prodüksiyon sırasında renk düzeltme yapıldığında, çekimin nasıl bir görünüm kazanacağı konusunda, yönetmen ya da görüntü yönetmeni daha iyi bir fikir geliştirebilir. Blackmagic Pocket 4K, dokunmatik LCD ekrana veya HDMI’ye bağımsız olarak 3D LUT’ları uygulayabilir. Bu sayede, bunlar üst düzey sinema filmleri için kullanılabilir. Blackmagic Pocket Cinema Camera 4K, 10 adet isteğe bağlı uyarlanmış 3D LUT’u kameranızda depolamanıza imkan tanır. Hatta 3D LUT’u çekimlerinize bake-in (fırınlama) yapıp uyguladığınız özel görünümle kaydedebilirsiniz.

9- MFT Lens Yuvası

Blackmagic Pocket 4K, orijinal Pocket Cinema Camera ile aynı MFT (Micro Four Thirds) lens yuvasını kullanır. MFT lens yuvası daha kısa odak bağlantı mesafesi olan daha küçük kamera gövdeleri için özellikle tasarlanmıştır. Bu sayede, öncekinden çok daha küçük olan yüksek kaliteli profesyonel lensler kullanabilirsiniz. MFT lens yuvası son derece esnek ve farklı lens adaptörlerini kullanmanızı mümkün kılıyor. PL, C, EF ve daha nicesi için adaptör alabileceğinizden; Canon, Nikon, Pentax, Leica ve hatta Panavision gibi firmaların lenslerini kullanabilirsiniz.

10- İleri Teknoloji Bağlantılar

Küçük ve portatif olmasına rağmen, Blackmagic Pocket 4K dahili olarak tam boy bir HDMI konnektöre sahiptir. HDR çıktı ve kamera durumunu bütünüyle gösteren ekran üstü katmanlarla, temiz 10-bit çıktı gibi gelişmiş özellikler için sunduğu destekle, set içi izleme işlevi için mükemmeldir. Profesyonel mikrofonların takılması için ayrıca +48V phantom power mini XLR bağlantısı, 3.5mm’lik kamera tarzı mikrofon girişi ve profesyonel bir kilitlenebilir DC güç konektörü bulunur.

 

Blackmagic Pocket 4K’yı kiralamak veya satın almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

0533 548 7001
info@filmekipmanlari.com

Editör : Mesut Emre Tanrıöver (FilmEkipmanları.com / Stajyer)

Tags: , , , ,

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Go To Top
WeCreativez WhatsApp Support
Destek ekibimiz sorularınızı yanıtlamak için burada. Bize herşeyi sor!
👋 Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?