Currency
ursa mini pro
By: filmekipmanlari 13/04/2017 0 Comment.

Blackmagic URSA Mini Pro 4.6K Hakkında Bilmeniz Gereken 10 Özellik

Blackmagic URSA Mini Pro Fiyat

Blackmagic URSA Mini Pro 4.6K Hakkında Bilmeniz Gereken 10 Özellik:

Blackmagic Desing’ın beklenen yeni kamerası URSA Mini Pro 4.6K hakkında bilmeniz gereken öne çıkan özellikleri bu yazıda.

Kiralik Blackmagic URSA Mini Pro Sinema Kamera

1- URSA Mini Pro, Güçlü ve Hafif El Tipi Kamera

URSA Mini Pro, her türlü çalışma koşulunun altından kalkabilecek kadar güçlü bir el tipi kamera olarak tasarlanmış. Kameranın gövdesi en şiddetli hava koşullarında dayanabilecek; sağlam güçlü bir magnezyum alaşımından üretilmiş. Magnezyum alaşımlı yapı URSA Mini Pro‘nun hafif olmasını sağlamasının yanı sıra, bir ısı eşanjörüne1 ısıyı transfer ederek kameranın ısınmasını önlüyor ve kameranın gövdesinden katı yüzey ile akışkan arasında gerçekleşen ısı transferli soğutma (konveksiyon2) soğutma ve ısı dağılımının gerçekleşmesini sağlıyor. Kamerayı aksesuarlar ile zenginleştirme ve kamera rig’leri ile kullanabilmek için profesyonel bağlantılar, harici monitör, dışa açılan LCD monitör ile dokuz adet bağlantı noktası içeriyor.

URSA Mini Pro Kiralama

2- Pratik Kontroller Sağlayan Ergonomik Yapı

Birçok broadcast kamerasında en hayati kontrol fonksiyonları kamera gövdesinin dışında yer almaktadır. URSA Mini Pro’nun tasarımı ile çekimden kopmak zorunda kalmadan ayarları hızlıca yönetebiliyorsunuz. URSA Mini Pro’da hızlıca hatırlanabilecek, akılda kalıcı olması planlanmış biçimde tasarlanmış kontrol tuşları, düğmeler ve butonlar bulunuyor. Bu sayede butonlara bakmadan ya da menüler arasında dolaşmadan kamerayı kolayca kullanabiliyorsunuz. URSA Mini Pro, broadcast kamerasının ergonomisini dijital filmin kalitesiyle birleştiren bir kamera olarak tasarlanmış.

Kiralık URSA Mini Pro

3- LCD Durum Göstergesi

URSA Mini Pro, gün ışığının altında dahi önemli çekim datalarını sorunsuz bir biçimde denetleyebileceğiniz bir LCD durum göstergesi ile güçlendirilmiş. Bazen bir çekimin tam ortasındayken kamera durum ve çekim bilgilerini hızlıca kontrol etmeniz gerekebilir. URSA Mini Pro’nun durum gösterge ekranı-dış parlamalara göre geliştirildiği için-arka lambası devrede olsun veya olmasın, bilgilerin kolayca görünebilmesi için tasarlanmış. Time Code, shutter angle ve diyafram ayarlarını, batarya, hafıza kartıkayıt durumu ile ses seviyeleri gibi çekim için önemli olan bilgileri bir bakışta görebilmeniz hedeflenmiş. LCD backlight, düşük ışıklı ortamlarda çekim yaparken LCD ekranı görebilmek için kameraya eklenmiş. LCD ekranın gün ışığında daha görünebilir ve belirgin olması için, dış mekanlarda çekim yaparken LCD ekranda daha fazla kontrast sağlamak amacıyla backlight’ın kapatılmasının gerekli olduğunu hatırlatmamızda fayda var.

Kiralik URSA Mini Pro

4- Değiştirilebilir Lens Mount

URSA Mini Pro, değiştirilebilir lens mount’u ile neredeyse tüm profesyonel lenslerle uyumlu olabilecek biçimde tasarlanmış. EF, PL ve B4 lens mount’ları birbiriyle hızlıca değiştirile biliyorsunuz. Lens mount’ları arasındaki bu geçiş imkanı geniş bir profesyonel lens aileleri çalışabilirsiniz. URSA Mini Pro, standart olarak EF mount olarak tasarlanmış. Kamera için opsiyonel PL ve/veya B4 lens mount’larını ayrıca satın alabiliyorsunuz. Bu sayede tek ve güçlü bir kamerayla yüksek kalite fotoğraf lenslerinden en gelişmiş sinema lenslerine, ayrıca HD broadcast lenslerini de kullanabiliyorsunuz.

Kiralık URSA Mini Pro

5- Dahili ND Filtre Sistemi

URSA Mini Pro, için özel tasarlanmış dahili doğal yoğunluk (ND) filtreleri ile daha pratik ve hızlı bir kullanım imkanı sağlıyor. Dahili neutral-density (ND) filtreleri kameranın sensörüne giren belli ışık türlerinin seviyesini azaltıyorlar.

URSA Mini Pro Kirala

Görüntünün doğru pozlanabilme değerini (latitude) ve Far Infrared3 ve Infrared4 dalga boylarını artırmak ve bunun yanı sıra gerçek renk sağlamak için özel tasarlanmış olan ND filtreleri, ışık şartlarındaki değişikliklere hızla adapte olmanızı sağlıyor. Bu da daha sığ alan derinliği veya belirli özel motion blur düzeyleri elde etmenize yarayacak farklı diyafram ve shutter angle seçenekleri kullanmanızı mümkün kılıyor.

URSA Mini Pro Kirala

6- Yüksek Kare Hızlarında Kayıt

URSA Mini Pro, smooth ve son derece keskin slow-motion çekimler için yüksek kare hızlarında videolar çekmenizi sağlıyor. Bu ağır çekimler daha sonra kurgu aşamasında normal hızında da kullanılabiliniyor. Kameranın tanımlanmış çekim kare hızını ayarlayabilir ve “off speed” kare hızını da seçebilirsiniz. Bu iki tercih arasında geçiş yapabilmek için standart ile yüksek kare hızlı çekim arasında geçiş kadar kolay bir hale getirilmiş. URSA Mini Pro, bir saniyede 60 kareye kadar full çözünürlük ile 4.6K çekim yapabiliyor.

Kiralık Blackmagic URSA Mini 4.6K

7- Profesyonel Bağlantılar

Blackmagic URSA Mini Pro’da standart kablolarla uyumlu olan birden çok bağlantı noktası bulunuyor. Kamera özel kablolar gerektiren başka kameralar gibi olmayıp; sinema, prodüksiyon ve broadcast sektöründe kullanılan hali hazırda bulunan kablolarınızı kullanma imkanı sağlayan, endüstri standartları içerisinde yayın kalitesine uygun bağlantılar içeriyor.

Kiralık Blackmagic URSA Mini Pro

URSA Mini Pro 12G-SDI çıkışı, HD-SDI çıkışı, 2 LANC girişi, Phantom Power XLR ses girişi, Time Code girişi ve referans girişi gibi birden fazla bağlantısı bulunuyor.

Kameranın ön sağ tarafında konumalandırılan broadcast lensleri ile uyumlu 12 pin’li Hirose Kontrol Konnektörü bulunuyor. Bunun yanı sıra 4 pin XLR DC (12V güç çıkışı) ile HD-SDI sinyal çıkışı opsiyonel olarak elektronik vizörlere ya da geniş ekranlı set monitörlerine bağlanmak için tasarlanmış.

12G-SDI çıkış, yalnızca bir BNC kablo üzerinden 2160p @ 60 fps’ye kadar destekliyor. Bunun yanı sıra çekimin formatına göre 6G-SDI’ya veya HD-SDI’ya geçiş sağlayabiliyor.

Ses kayıtları için, harici ek mikrofonlar için +48V Phantom Power’ın bulunduğu iki adet XLR Analog giriş bulunuyor.

Kiralık URSA Mini Pro

8- Hem C-Fast Hem de SD Kart ile Aralıksız Kayıt

URSA Mini Pro, hem C-Fast hafıza kartı hem de SD hafıza kartı ile çalışmaktadır. Kamera çift C-Fast 2.0 kayıtçı ve çift UHS-II SD kart kayıtçı ile güçlendirildiğinden sizin için en uygun olan kayıt tercihini yapabiliyorsunuz.

C-Fast hafıza kartları tam çözünürlükte 12-bit RAW (lossless) video dosyalarını kaydı için uygun bir seçim. URSA Mini Pro, en yüksek kalitede 12-bit CinemaDNG RAW dosyaları (lossless), ya da en asgari düzeyde veri saklama ihtiyaçları ile kolay post-prodüksiyon iş akışı için 10-bit ProRes dosyaları kayıt edebiliyorsunuz.

Kiralık URSA Mini Pro

SD hafıza kartları piyasada yaygınlaşmış ve daha düşük bütçeli bir çözüm olarak; 4.6K ProRes (ProRes Ultra HD) video dosyalarını veya RAW HD çekim için ideal bir seçimdir. Kameranın çift slot’lu tasarımı sayesinde bir hafıza kartı tamamen dolduğunda kayıt otomatik olarak diğer diğer hafıza kartına devam edebiliyor. Böylece URSA Mini Pro ile kesintisiz dosya kayıtları yapabiliyorsunuz. Ayrıca kameranın kaydına ara vermeden dolan hafıza kartını yeni bir hafıza kartı ile değiştirebiliyorsunuz.

Kiralık URSA Mini Pro

9- İleri Renk Ölçümlemesi

URSA Mini Pro’nun çözünürlük, dinamik aralık ile renk skalası birleşimi yoğun ve canlı görünen görüntüler çekmenizi sağlar. Geniş renk skalası ve hassas renk bilimi ile geliştirilen URSA Mini Pro, Rec. 2020‘ye göre görünür renk spektrumunun daha fazlasını yakalayan oldukça geniş bir renk skalasına sahip bir kamera. Kamera bu özelliği ile P3 Dijital Sinema renk düzeninden geniş ölçüde daha büyük. III. jenerasyon Blackmagic Design renk bilimi RAW sensör verisini işlemek için kullanıldığından, yoğun cilt tonları, doğal renk yansımaları ve geniş bir aralıkta Dynamic Range sunmakta.

URSA Mini Pro Kiralık

10- 4.6K Sinematik Sensör

URSA Mini Pro, görüntü kalitesi açısından ele alındığında sinema filminden daha verimli bir çözünürlük ile dinamik aralıkta çalışıyor. Kameranın 4.6K görüntü sensörü Full DCI 4K‘dan daha büyük olan 4608 x 2592 pixel görüntü çekiyor. URSA Mini Pro’nun sensörü 15 Stop Dynamic Range özelliğine sahip olduğundan High Dynamic Range (HDR) gerektiren projeler için oldukça uygun. Kamera içinde yer alan soğutma sistemi maksimum Dynamic Range ve Low Noise olmasını sağladığı için görüntünün hem karanlık gölgelerinde yer alan hem de parlak ışıklı alanların yer alan detaylara ve etkileyici net görüntüler elde edebiliyorsunuz.


 

  

 

Blackmagic URSA Mini Pro’yu kiralamak veya satın almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

0533 548 7001
info@filmekipmanlari.com

Editör : A. S. Hakan GÖK (FilmEkipmanları.com / Kurucu)
Dipnotlar
1:Isı eşanjörü, bir akışkandan diğerine ısı transfer etmek için yapılmış bir alettir.
2:Taşınım (ya da konveksiyon), katı yüzey ile akışkan arasında gerçekleşen ısı transferinin bir çeşididir.
3: Uzak kızılötesi
4: Kızılötesi

Tags: , , , ,

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Go To Top
WeCreativez WhatsApp Support
Destek ekibimiz sorularınızı yanıtlamak için burada. Bize herşeyi sor!
👋 Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?